SERVO MATİK

Sıkça Sorulan Sorular

& Şartnameler

 

ŞARTNAMELER

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI ŞARTNAMESİ

SERVO VOLTAJ REGÜLATÖR ŞARTNAMESİ

STATİK VOLTAJ REGÜLATÖR ŞARTNAMESİ

YAZILIM

NETPRO-SNMP

NETPRO-RS232

Sıkça Sorulan Sorular

UPS, şebekedeki düzensizliklerden kritik yüklerinizi koruyan, elektrik kesintilerinde ve belirlenen değerlerin dışındaki şebeke değerlerinde sisteminizi temiz, sürekli enerji ile besleyen elektronik cihazdır. UPS, kritik yüklerinizin akü grubunda depo edilen enerji ile beslenmesini ve iş akışınızın kesintiye uğramamasını sağlar. UPS, kritik yüklerinize saf sinüs dalgaya yakın AC enerji sağlar.UPS kritik yükleriniz için sadece enerji kesintilerine karşı koruma sağlamaz, bunun yanında kritik yükleriniz için şebekedeki  en yaygın elektriksel düzensizliğe karşı filtreleme özelliği göstererek çok daha temiz enerji üretir. UPS iş akışınızın sürekliliğinde gerekli olan temiz, sürekli enerji için anahtar faktördür.

Yapılan son araştırmalar, en yaygın elektriksel düzensizliğin sistem performansını etkilediğini ve zaman kaybının yanı sıra finansal kayıplara da neden olduğunu göstermektedir. UPS, veri kaybını önlemede, bilişim sistemlerindeki donanım zararlarının önlenmesinde, üretim hattındaki/endüstriyel uygulamalardaki enerji kesintilerinde yaşanan finansal kayıpların/kalitedeki düşüşün engellenmesinde, tıbbi uygulamalarda hata/kesintilerin önlenmesinde, taşıma sistemlerinin, bina yönetim sistemlerinin ve temiz, sürekli enerjiye ihtiyaç duyulan her yerde mükemmel güç koruması sağlar. İş akışınızın sürekliliği, kritik yükleriniz için maksimum koruma için hemen bir SERVO-MATİK yetkili satıcısı ile iletişime geçin.

UPS kritik yüklerinize kesintisiz sürekli enerji sağlar. Yükleriniz, UPS sayesinde şebekedeki düzensizlikleri, kesintiyi hissetmez. Jeneratör teknolojisi, elektrik kesintisinden sonra yükleriniz için enerjinin tekrar sağlanmasına kadar 10-20 saniye arasında değişen gecikmelere neden olur. Elektronik cihazlar ve kritik yükleriniz 1 periyotluk kesintiden etkilenir, bu kritik yüklerinizin jeneratör tarafından korunamayacağı anlamına gelir. Günümüz UPS teknolojisi için diğer bir önemli özellik ise On-Line Çift Çevrim teknolojisinin kritik yüklerinizi en yaygın elektriksel düzensizliklere karşı koruduğu gerçeğidir. Jeneratör setleri, kritik yükleriniz için bu tür bir üstün koruma sağlayamaz.

İhtiyacınız olan UPS‘i almadan önce sisteminiz için ayrıntılı bir güç analizi yapılmalıdır. UPS gücü, tüm yükleriniz sisteme bağlı iken çekilen maksimum güce bakılarak ya da bağlı yüklerinizin güç etiketlerindeki değerlerin toplamlarını alarak kabaca yapılabilir. Ayrıca AC~AC verim dikkate alınmalıdır. Örnek olarak %93 verimli bir UPS seçecekseniz, sistemin maksimum gücünün 100/93’ ü yani 1,076 katını UPS gücü olarak seçmeniz gerekmektedir. Bu hesapta, sisteminizden çekilen maksimum aktif güç, UPS’ in verebileceği %93 verimli güce denk düşer. Bu da sizi %100 gücündeki UPS’ e götürür. Maksimum sistem gücünü hesapladıktan sonra, gelecekte sisteminize ekleyebileceğiniz olası yükler ve ani aşırı yüklenmeler için en az %20 olmak kaydıyla %25~30 arasında minimum bir fark bırakılmalıdır. Bu hesaplama sizi sisteminiz ve ihtiyacınız olan UPS için en iyi performansı yakalamanızda yardımcı olur ve UPS ve bileşenlerinin ömürlerini arttırır.

AC~AC Verim : Çıkış aktif gücünün giriş aktif gücüne oranıdır .Girişten çekilen gücün bir kısmı UPS içindeki bileşenler tarafından harcanır. Harcanan bu enerji ısı enerjisine dönüşür ve bu ısısının sistem performansını etkilememesi için sistemden uzaklaştırılması gereklidir. Bu da UPS tasarımında soğutma masraflarını ve soğutma sistemi için masrafları arttırır. Temel olarak şebekeden çektiğiniz enerjideki kayıplar sizin için yüksek elektrik faturalarına neden olur ve toplam sahip olma maliyetlerini arttırır. Bu nedenle %50 yükte %90 verimlilikte çalışan bir NETPRO Serisi UPS alın, elektrik faturalarınızdaki ve toplam sahip olma maliyetinizdeki düşüğü yakından görün.(%100 yükte %95’ e varan verim!)

Giriş Güç Faktörü : Enerji verimliliği ve sisteminiz için en iyi UPS’ yi seçmek için giriş güç faktörü 1’ e yakın(idealde 0.99) bir UPS seçilmelidir. Bu, UPS ‘nizin şebeke tarafından güç faktörü 1 olan bir yük gibi algılanacağı anlamına gelir. Böylece, şebekeden hiç reaktif güç çekilmemiş olur,çekilen güç sadece aktif güçtür ve işe yarayan güçtür. Böylece enerji tasarrufu ve fabrikalar için zorunlu olan kompanzasyon panolarından tasarruf sağlanmış olur.

Çıkış Güç Faktörü : Bu parametre UPS çıkışında alınabilen aktif gücü gösteren bir değerdir. 0.8; 0.9 ve 1 tercih edilmesi gereken çıkış güç faktörleridir. Örnek olarak çıkış güç faktörü 0.8 olan 100 kVA bir UPS 80 kW’ lık bir aktif güç/gerçekte tüketilen güç verebilir.
SERVO-MATİK NETPRO-33 Serisi UPS’ ler çıkış güç faktörü 1 olan UPS’ lerdir ve Türkiye’ de bu özelliği ilk olarak kullanarak sektöründe öncü olmuştur. 100 kVA NETPRO-33 ile 100 kW lık rezistif yükünüzü yada 80 kW endüktif(motor yükleri, endüstriyel yükler, flouresan yükleri) yükünüzü sürekli besleyebilirsiniz.

Toplam Harmonik Bozunma (THD) : Harmonikler kısaca, temel 50/60 Hz frekansındaki akım ve gerilim dalgaları ile beraber taşınan bu frekansların tamsayı katları halindaki akım ve gerilim dalgaları olarak tanımlanabilirler. Bu bir manada, akım ve gerilim dalgalarının dalganın saflığını bozan harici dalgalar içerdiği anlamında gelir. Giriş Akım Harmonikleri jeneratör uyumluluğu ve aynı şebekeyi paylaşan diğer yükler için sağlanan enerji kalitesi için büyük öneme sahiptirler. Çıkış Gerilim Harmonikleri ise UPS çıkışında bulunan hassas elektronik cihazlarınız öneme sahiptirler. Özellikle girişteki yüksek THD değerleri şebekede dengesizliklere neden olarak şebekeye bağlı diğer yüklerin zarar görmesine neden olabilir. Girişteki optimum harmonik bozunma değeri %5’ in altında olmalıdır. Çıkışta ise bu değer %3’ ün altında olmalıdır.

Tepki Zamanı (Response Time) : UPS’ nin çalışması esnasında UPS çıkışında yükten kaynaklanan bazı düzensizlikler meydana gelebilir. Tepki zamanı UPS’ nin bu anormal durumun üstesinden gelip yüke temiz sürekli enerji vermesi için gereken milisaniyeler mertebesindeki süredir. NETPRO SERİSİ UPS’ nin tepki süresi tipik olarak 3 milisaniye mertebesindedir. NETPRO SERİSİ UPS kritik yükleriniz için en gelişmiş korumayı sunar.
Yukarıda belirtilen parametreler haricinde Aşırı yükte çalışma kapasitesi, Çalışma sıcaklık aralığı, Çalışma yüksekliği ve Yükseklikle UPS çıkış gücündeki değişim sisteminiz için en iyi konfigürasyondaki UPS seçerken göz önüne almanız gereken niceliklerdendir.

Firmanın Satış Sonrası Hizmet Yeterliliği : 7/24 müşteri hizmetleri, teknik servis, yedek parça bulundurma gibi hizmetler satış sonrası hizmetlerde iyi yapılanmış bir UPS üreticisinin kesintisiz güç için sağlamak zorunda olduğu hizmetlerdir. SERVO-MATİK ELEKTRONİK SİSTEMLER satış öncesi, satış ve satış sonrasında Kesintisiz Güç, Kesintisiz Hizmet ilkesiyle siz değerli müşterilerimize son teknoloji ürünleri ile hizmet sunmaktadır. SERVO-MATİK ELEKTRONİK SİSTEMLER bünyesindeki teknik servisimiz deneyimli teknisyen ve mühendislerden oluşan 16 kişilik teknik servis kadrosu ile tüm Türkiye’ de cihaz kurulumları, planlanmış bakım hizmetleri, onarım hizmetleri, farklı firmaların cihazları için bakım antlaşmaları ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir.

Tüm elektronik sistemler çalışmaları sırasında ısı yayınımına neden olurlar. Ortaya çıkan ısının dağıtılması UPS tasarımında önemli kriterlerden biridir ve soğutma sistemleri elektronik sistemler için etkili soğutma sağlar ve sistemin hassasiyeti, güvenilirliliği yıllar boyunca garanti altına alınmış olur. Soğutma son kullanıcının üzerinde durması gereken bir konudur. UPS cihazları soğutmalı, toz , partikül ve kirden arındırılmış temiz odalarda çalıştırılmalıdır. Oda sıcaklığı 18~22ºC arasında olmalıdır. Bağıl nem tercih edilen %55 sınırını aşmamalıdır. UPS odaları kilitli olmalıdır ve sadece yetkili personelin girişlerine izin verilmelidir.

UPS bakımı optimum UPS ömrü için anahtar faktördür. SERVO-MATIK Elektronik Sistemler tamir hizmetlerinin yanı sıra planlanmış koruyucu bakım hizmetleri de sunar. Koruyucu bakım UPS’iniz için uzatılmış kullanım ömrü sunar. UPS’inizden en iyi verimi almak için bakım ve servis hizmetleri için yerel SERVO-MATİK satış merkezleri ve çözüm partnerleri ile iletişime geçiniz. Bakım ve Servis Hizmetleri yalnızca yetkilendirilmiş personel tarafından yapılmalıdır.